Životní prostředí ve Slavkově

Na životním prostředí nám záleží! Ve Slavkově u Brna proto prosadíme co nejvíce městské zeleně. Zeleň je totiž nepostradatelnou součástí každého moderního města. Zvlhčuje klima, zmenšuje prašnost, každý si navíc rád odpočineme ve stínu stromů. Postaráme se o to, aby byl Slavkov městem, kde se nám všem dobře dýchá. Městem, jež systematicky snižuje své negativní dopady na životní prostředí i zdraví.


1. Zeleň ve městě

Naším hlavním cílem je obnova a zároveň nová výsadba zeleně v intravilánu města, zvláště pak vysokých stromů v souladu s adaptační strategií. Přitom je třeba hledat v úzké spolupráci s majiteli a provozovateli inženýrských sítí optimální řešení výsadby zeleně tak, aby v budoucnu již nedocházelo k případným kolizím při správě těchto sítí. Stejně tak je třeba jednat se správci komunikací o možnostech intenzívnější výsadby alejí kolem silnic a cest.

Podpoříme motivační aktivity, v rámci nichž propojíme různá odvětví, například sport a životní prostředí. Připravíme a spustíme program, kde stanovíme, že za určitý počet uběhnutých kilometrů vysadíme určitý počet stromů. Nebo že za určitý počet vysázených stromů občany vysázíme i my určitý počet nových. Postaráme se prostě o to, aby byl Slavkov městem plným zeleně.

Stromy totiž dokáží být dobrými pomocníky, když se vysází s rozmyslem. V létě nám v dnešních, rozpražených městech poskytují stín, v zimě naopak bojují s pocitovým chladem. Zejména podél frekventovaných silničních úseků snižují hlučnost a zachycují prach a různé škodliviny. Některé dokáží bojovat se sesuvy půdy, jiné představují úkryt pro městskou faunu. Mysleme na to!


2. Zeleň v okolí města

Je naším společným úkolem obstarat v okolí našeho města a městě samotném takovou krajinu, která bude zejména udržitelná z hlediska druhové skladby rostlin i dřevin. Estetické funkci dřevin musí být dnes nadřazena funkce hydrologická a klimatologická. Po stránce rekreační je totiž naše město přírodou již dostatečně saturováno.

Uvnitř města je dostatečně rozsáhlý zámecký park, který je i díky nadprůměrné výšce dřevin regulačním prvkem města z hlediska jeho teploty. K zámeckému parku přiléhající kaštanová alej spolu s ním tvoří významný rekreační celek. Ve východním směru plní rekreační funkci oblast kolem slavkovských rybníků a kolem řeky Litavy. Rekreační funkci významně doplňují i cyklostezka a polní cesty na všechny směry kolem města (cyklostezku i polní cesty plánujeme postupně osázet dřevinami).

Zeleň mimo město má několikero přínosů nejen pro naše město samotné, ale i pro široké okolí. Napomáhá snižování znečištění ovzduší, snižování teploty, a naopak zvyšování vlhkosti vzduchu. Dále má zeleň významnou funkci například v tvorbě kyslíku. V neposlední řádě dokáže správně vysázená zeleň zlepšit i celkovou hydrologickou situaci. Obnova a výsadba zeleně i v okolí města je proto tím nejmenším, co pro budoucnost můžeme udělat, a my se o to postaráme!

Zasadíme se také o zřízení meziobecní komise pro zalesňování extravilánů Slavkova a okolních obcí, především pak podél polních cest (tato výsadba již započala, je však třeba ji koordinovat). Společně s okolními obcemi dokážeme zvelebit okolí Slavkova a zároveň do budoucna zlepšit hydrologické a klimatické podmínky na poměrně rozsáhlém území.


3. Budoucnost obory

Obora je významným krajinným prvkem našeho města. Intravilán města disponuje dostatečnou kapacitou rekreačních zelených ploch, a proto chceme ve spolupráci s Lesy České republiky realizovat koncept obory, který bude naplňovat cíle adaptační strategie města.

Obora je v našem městě z hlediska biotopu největším kompaktním celkem, který ovlivňuje klima jak ve středu města, tak nepřímo i v okrajových částech města. Hustě osázené dřeviny ve všech patrech porostů a o výšce nejméně 15 metrů dokáží udržovat v porostu nižší teplotu a nepřímo také ochlazovat klima v městské zástavbě. V případě našeho města se totiž vlivem slunečního záření extrémně oteplují jižní svahy nad městem a masy teplého vzduchu pak proudí do centra zástavby.

Postaráme se, aby byla naše obora po stránce hydrologické i klimatologické správně využita! Postaráme se o to, aby měla naše obora i sociální funkci, abychom tam mohli zejména v letních dnech nacházet přírodní úkryt před sluncem i vedry, abychom se tam mohli bezpečně procházet a trávit čas.


4. Výsadba alejí a biokoridor

Zasadíme se o výsadbu nových alejí podél polních cest. Možností je celá řada, jednou z nich je například výsadba aleje za kotelnou od budoucího suchého poldru směrem k prvnímu vodojemu po obou stranách. A plány na výsadbu nemáme jenom tady. Stromy bychom chtěli lemovat třeba i cyklostezku.

Péči zároveň budeme věnovat i „mladým“ alejím a jejich případnému dosázení. Podpoříme také zapojení občanů do projektů ke zlepšení životního prostředí a ochraně přírody, například při výsadbě komunitních stromů, stromů s patronátem i rozšíření biokoridorů.


5. Okolí slavkovských rybníku a Litavy

Zásadíme se o zvelebení této krásné slavkovské lokality. Každý Slavkovák by se měl v těchto místech cítit příjemně. Vybudujeme proto okolo našeho rybníka další lavičky, odpadkové koše a další zařízení pro Slavkováky. Budeme spolupracovat se všemi organizacemi, které v těchto lokalitách působí. Na vhodných místech mimo jiné instalujeme naučné cedule, aby každý věděl, jaké druhy fauny a flóry se v našem okolí nachází.


6. Smart city – obnovitelné zdroje

Zasadíme se o rozvoj v oblasti využívání chytrých investic v našem městě. V současné době, i s ohledem na energetickou krizi, se nám nabízí například propojení zelených technologií a sociální politiky, a to především možností investic do levného energetického zdroje. Kde a proč? No přece v městské kotelně na sídlišti Zlatá Hora.

Podle nejnovějších odborných poznatků se jeví jako nejefektivnější ukládání elektrické energie do vodního ohřevu. Fotovoltaika v rámci nemovitostního fondu kotelny může vyrobit až 150 MWh ročně, přičemž bude tento fotovoltaický zdroj taktéž využit na zásobování kotelny vlastní elektřinou. Návratnost investice je pro město v této turbulentní době poměrně krátká (do 10 let). Zasadíme se o to, aby město investovalo do této technologie, ze které budou dlouhodobě profitovat všichni naši spoluobčané.


7. Technické služby

Naším cílem je stabilizovat technické služby z hlediska počtu zaměstnanců, optimalizace jejich struktury, činnosti a pracovní náplně. Jak? Zřízením funkce manažera pro zeleň, specialisty pro péči o stromy i pro sečení trávy – při sečení trávy ve městě i mimo město musíme uplatňovat individuální plán a přístup.

Dále se zasadíme o vhodné využívání schopností zaměstnanců a podporování jejich odborného růstu a specializací. Je také nutné zaměřit větší pozornost na činnosti, které jsou opravdu důležité, a omezit ty činnosti, které jsou pouze na efekt. Kdy? V zimě v době, kdy není mráz, led ani sníh a odpadá starost se zimní údržbou. V létě v době dlouhodobého sucha, kdy sekání trávníků není v souladu s adaptační strategií.

A to jsou jen dva příklady, k nimž v důsledku současných klimatických změn často dochází. Kapacitu našich služeb (lidskou i technickou) díky tomu dokážeme soustředit na péči o zeleň, její údržbu a rozvoj. Postaráme se o rozvoj technických služeb, odborný růst pracovníků i zkvalitnění strojového parku.


8. Boj s odpady

Třídit je nejen ekologické, ale i ekonomicky výhodné pro město. Dvojitá výhra se jen tak nezahazuje a my se jí chopíme. Proto podpoříme restrukturalizaci a optimalizaci sběru odpadu v našem městě. Musíme jednak navýšit kapacitu kontejnerů na tříděný odpad napříč celým Slavkovem, zároveň také musíme zvýšit i frekvenci jeho odvozu. Nedostatek blízkých kontejnerů na tříděný odpad nebo jejich přeplněnost v řadě případů totiž demotivuje mnoho lidí k třídění, a přitom stačí jen tak málo.

Jsme přesvědčeni, že větší optimalizace pak dosáhneme také změnou obecně závazné vyhlášky, kterou došlo od letošního roku k demotivaci občanů třídit domovní odpad. Tu musíme změnit! A jak lidi opět motivovat k separaci odpadu? Formou odměn. Čím více třídím, tím více šetřím, a to svoje náklady i náklady města. Čím více separuji, tím méně mi pak zbývá ve sběrné nádobě. A čím méně mi toho zbývá ve sběrné nádobě, tím méně nakonec platím.

A v neposlední řadě vyhlašujeme boj odpadkům v ulicích a parcích! Vezměme si příklad jiných měst, kde podobné změny zabraly, a zlepšeme rozmístění a navyšme počty odpadkových košů napříč celým městem. Zároveň ve Slavkově zaveďme i odpadkové koše s oddělenými nádobami na tříděný odpad, které najdou své uplatnění v řadě slavkovských oblastí s vysokou frekvencí chodců i turistů.


9. Prodloužení svozu bioodpadu

Zasadíme se o prodloužení svozu bioodpadu minimálně do prvního mrazu, v ideálním případě by však mělo jít o celoroční provoz. Sběr bioodpadu si za ta léta získal mezi Slavkováky velkou oblibu, a je proto škoda, že kolikrát svozové období končí ještě před tím, než opadá veškeré listí.

Dále se zasadíme o vytvoření dalších motivačních programů k podpoře sběru bioodpadu ve městě, a to nejen pro ty, co mají zahrady a sady, ale i pro ty, co takové přírodní prostory sami nemají, ale chtějí například pomoci s úklidem listí na veřejných prostranstvích. Buďme v tomto směru příkladem celé republice!