1. Školství a vzdělávání ve Slavkově u Brna
Oblast školství je jednou z našich hlavních priorit. Jsme totiž přesvědčeni, že investice do školství a vzdělávání jsou těmi nejlepšími investicemi, jež pro naše město a jeho mladou generaci můžeme udělat. Proto se zasadíme o to, aby naše město trvale a koncepčně vytvářelo vhodné podmínky pro vzdělávání, jak školní, tak i mimoškolní, které spolu velmi úzce souvisí.
V souladu s našimi programovými body týkajícími se budoucnosti a rozvoje města dlouhodobě podporujeme navyšování kapacit v mateřských i základních školách, avšak rozumně a promyšleně, reálně technicky i finančně. Máme za to, že investice do našich dětí se nám i našemu městu v budoucnu mnohonásobně vrátí. Chceme totiž slušnou a vzdělanou, šikovnou a sebevědomou mladou generaci tvořící hodnoty. Chceme světové Slavkováky!
V oblasti školství nás nejvíce trápí právě volná místa ve školkách i školách, v základní umělecké škole i v kroužcích pod Domem dětí a mládeže. Všechna řešení budou velmi finančně nákladná, ne na všechny záměry se nakonec podaří získat dotace, respektive dotace v dostatečné výši. Ale město tento problém musí řešit tak jako tak, možná ne najednou, ale postupně, po etapách. Důležité je však vést otevřenou a věcnou diskuzi, hledat optimální řešení.
Bavme se tedy o dalším směřování školství ve Slavkově otevřeně a bez předsudků, objektivně a fakticky. Naslouchejme si a zvažme to, co je pro město nejlepší, nejvhodnější a také nejreálnější. Začněme s tím, prosím, ale co nejdříve! My jsme na budoucnost připraveni.
A. Mateřské školství
Základním problémem, obdobně jako u základního školství, je zde nedostatečná kapacita míst. Nejsme proti přístavbě mateřské školy na Koláčkově náměstí, avšak náklady na její realizaci včetně potřebné doprovodné infrastruktury (komunikace, parkování) jsou v porovnání s alternativními možnostmi příliš vysoké. Nespoléhejme se na pouze dotace, připravme i jiná, dostupněji realizovatelná a finančně méně náročná řešení. Buďme připraveni!
Možností se nám nabízí celá řada, stačí se podívat na příklady z jiných měst. Jedná se například o menší (třeba i moderní kontejnerová) zařízení, která se v případě uvolnění kapacit dají snadno a lacino přeměnit na jiná potřebná zařízení (zázemí pro sociální služby, byty pro seniory apod.). Podpoříme mimo jiné zřízení a provoz menších školských zařízení typu „dětských skupin“.
B. Základní školství
Největším problémem slavkovských základních škol je v současnosti především nedostatečná kapacita. Tento problém musíme velmi brzy vyřešit, jinak se nám to jako společnosti vymstí. Podporujeme proto záměr koncepčního navýšení kapacit, ačkoliv totiž nejsme proti výstavbě nové svazkové školy, snažíme se hledat i další možnosti, abychom zajistili našim dětem dostatečné možnosti a kvalitní podmínky pro plnění povinné školní docházky, jak nám ukládá zákon. Zasadíme se proto o objektivní posouzení všech variant, která se městu nabízí, aby naše děti navštěvovaly moderní a plnohodnotná školská zařízení. A to co nejdříve!
Jednou z nabízejících se možností je navýšení kapacit ve stávajících základních školách formou jejich přístavby, rozšíření a dovybavení. Současný areál ZŠ Tyršova včetně nově nabytého pozemku na sídlišti Zlatá Hora, který s tímto areálem přímo sousedí, takovou příležitost přímo nabízí. Rozšířením kapacity a zkvalitněním současného zázemí této školy, dostavbou sportovní haly, školní družiny a školní jídelny umožníme žákům kvalitní výuku v lokalitě, v níž jsou soustředěny nejen všechna školská zařízení ve městě, ale i navazující volnočasová zařízení (MŠ, DDM, ZUŠ, stadion, koupaliště, k procházkám i běhu aleje i obora), a to navíc v poměrně rychlém čase.
C. Základní umělecká škola Františka France
Jsme velice rádi, že ve Slavkově u Brna sídlí škola s uměleckým zaměřením, jež za dobu své dlouhé existence vychovala spoustu úspěšných muzikantů a umělců. Jak se však naše město nekoordinovaně rozšiřuje a současně s tím se mimo jiné dlouhodobě nenavyšují kapacity ZUŠ, nemá spousta našich dětí možnost rozvíjet své umělecké nadání a talent. To však chceme změnit!
Do budoucna bychom rádi ZUŠ přesídlili do Společenského centra Bonaparte. Myslíme si, že je tato budova pro uměleckou školu naprosto ideální. Jsou tu mimo jiné i velké sály, kde děti budou moci vystupovat a představovat svůj um široké veřejnosti. Škola tím také získá nové a kvalitní zázemí včetně po dlouhá léta slibovaného tanečního sálu s možností zapojení se do kulturního života v sousední části kulturního centra.
D. Dům dětí a mládeže
Nadále chceme podporovat náš slavkovský Dům dětí a mládeže. Je skvělé, kolik různých aktivit a kroužku je Slavkovákům nabízeno. Ať už se jedná o různorodé sportovní aktivity, umělecké činnosti či třeba kroužek rybářský. Vše jsme pevně rozhodnuti i nadále podporovat.
E. Spolupráce s Integrovanou střední školou
Spolupráce s ISŠ je pro Slavkov u Brna důležitá. Integrovaná střední škola se nachází ve středu města, v samém centu vzdělávání. Určitě ji vystudovalo i mnoho z vás, Slavkováků. Zřizovatelem této školy sice není město jako takové, nýbrž Jihomoravský kraj, ale i přes to je potřeba vzájemně spolupracovat, proto se budeme snažit o vytvoření co nejlepší komunikace mezi městem a ISŠ. Věříme, že dobré vztahy pomou jak městu, tak škole samotné.
2. Sport a volný čas ve Slavkově u Brna
Přejeme si koncepční rozvoj sportu ve městě s možnostmi využívání dotačních programů z rozpočtů města, Jihomoravského kraje, ministerstev i fondů EU. Chceme také cíleně podpořit sportovní kluby v jejich činnosti, s důrazem na výchovu dětí a mládeže. Zároveň si přejeme, aby mohli naši občané trávit aktivně a kvalitně svůj volný čas u nás ve městě, aniž by kvůli sportu museli kamkoliv daleko dojíždět.
A. Systémová podpora dětí a mládeže
Naším cílem je vytvoření atraktivního prostředí různorodých sportovišť a provázat sportovní aktivity škol, sportovních a zájmových spolků v rámci prevence proti závislostem (drogy, alkohol, elektronická závislost). Právě proto považujeme podporu sportu zejména u dětí a mládeže za jednu z našich programových priorit. Zároveň naším cílem není jen výchova profesionálů, cílem je hlavně vytvořit prostředí, kde budou děti a mládež rády sportovat.
B. Sportovní spolky a organizace
Máme to štěstí, že ve Slavkově působí spousta spolků a různých organizací. Všechny se aktivně podílejí na společenském, kulturním i sportovním životě ve městě, vychovávají malé a šikovné Slavkováky, vytváří podhoubí pro fungování Slavkova a nejen to. Jsme rádi, že je tu máme a chystáme se je nadále podporovat. Zároveň bychom chtěli spustit program, který by podporoval ty spolky, které dělají něco navíc, například se starají o mládež, dělají dobré jméno Slavkovu na úrovni krajské, republikové či unijní, prostě ty spolky, které dělají něco navíc. Úspěchy přece mají být odměněny.
Problémem je, že spolky a organizace nejsou vesměs schopny financovat svůj provoz z vlastních příjmů, proto musí využívat dotace a granty, navíc je většina z nich závislá na pronajatých nebo zapůjčených prostorech. S rozvojem sportovních a volnočasových aktivit jsou stávající kapacity sportovišť nedostatečné a nevyhovující současným nárokům. Chceme jim proto mimo jiné pomoci čerpat podporu z dotací a grantů. Chceme je i cíleně sami podporovat, jak jen to bude možné.
3. Sportovní a volnočasová infrastruktura
A. Sportovní stadion
Náš stadion patří z hlediska svého umístění, dostupnosti i nabídky sportovišť zcela jistě k těm nejatraktivnějším na Jižní Moravě. Vše navíc doplňují sousední sportovní areály (koupaliště, tenisové kurty a golfové hřiště) i historické aleje. Chceme na toto navázat a zasadit se o zpracování koncepce na využití dalších volných ploch a dovybavení tohoto sportovního areálu tak, aby představoval pohodové zázemí jak pro sportovce (rozšíření sportovišť, rekonstrukce a přístavba kabin), tak i pro veřejnost (veřejné toalety, stojany a boxy na kola).
B. Umělá ledová plocha na stadionu
Jako jeden z prvních kroků chceme pro Slavkováky, kteří si chtějí v zimě zahrát hokej nebo si jen tak zabruslit (a že jich každou zimu je), zřídit umělou ledovou plochu v areálu stadionu. Bruslení se tak stane nejen bezpečnějším a dlouhodobějším, protože již nebudeme závislí na zamrzlém rybníce nebo jezírcích na golfovém hřišti, ale také obecně příjemnější a pohodlnější s ohledem na polohu a zázemí kolem stadionu.
C. Dětská hřiště a další sportoviště
Na území našeho města se nachází několik dětských hřišť a menších sportovišť, která chceme do budoucna nejen opravit a modernizovat, ale také rozšiřovat a dále navyšovat jejich počet. Chceme totiž, aby v každé lokalitě města mohly děti aktivně trávit svůj volný čas, aniž by se musely přemisťovat a zejména o ty menší by se jejich rodiče mohli pak oprávněně obávat.
V souladu s výše uvedeným podpoříme zachování současného sportoviště naproti areálu technických služeb a jeho přeměnu dle úspěšného návrhu dvou slavkovských studentů – víceúčelové hřiště „Na Vodárce“. Toto víceúčelové a multigenerační sportoviště by se mělo pyšnit zmenšeným fotbalovým hřištěm, kurtem na míčové či raketové sporty a také několika posilovacími a parkurovými prvky.
D. Areál koupaliště
Areál koupaliště patří – především z hlediska jeho umístění, prostorového řešení a využití pro plavce – k těm nejatraktivnějším na Jižní Moravě. I tento areál však bude vyžadovat v blízké budoucnosti komplexní a finančně náročnou modernizaci, při níž bychom neměli zapomenout nejen na zatraktivnění zázemí pro rodiny s dětmi.